SEA TOWERS (Część 1). 40 szkiców architekta Andrzeja Kapuścika [2K i 4K]. Tylko na stronie Michał Gdyński.

Loading

Dziś (2021-01-09) jest pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Kapuścika. Publikuję jego szkice Morskich Wież.

Poniżej wszystkie 40 szkicy Andrzeja Kapuścika, architekta 36-piętrowego apartamentowca Sea Towers bez kompresji i reformatowania, tak jak otrzymałem. Wybrane szkice z moimi opisami są w artykule „Szkice Sea Towers z opisami„. WYŁĄCZNE PRAWA DO PUBLIKACJI PONIŻSZYCH RYSUNKÓW POSIADA STRONA MICHAŁ GDYŃSKI. ZAPYTAJ O ZGODĘ. Kilka opisałem, ale to będzie kontemplacja na 100 przyszłych lat. Wielu prac mgr. doktoratów i profesur. Chodz sam Le Corbusier (papież architektury modernizmu) nie chciał studiować architektury. Podobnie jak Wieży Eiffela. Na dole strony dodaj komentarz. Aby było trochę przejzyscie szkice podzieliłem na trzy grupy:

  1. Poszukiwanie bryły (13) ↓
  2. Bryła odnaleziona (15) ↓
  3. Przekroje (12) ↓

Poszukiwanie bryły Sea Towers (13 szkiców).

Od początku było wiadomo jedno. Dwie wieże będą połączone na pewnej wysokości kilkoma apartamentami (salonami tych apartamentów) z widokiem na wschody Słońca nad Zatoką oraz na zachody Słońca nad miastem. To nie jest przejście pomiędzy wieżami jak w słynnym 2-wieżowym biurowcu Petronas Towers, ale modernistyczne apartamenty. Orgia nieruchomości miasta z morza i marzeń. O super penthausach napiszę dopiero w połowie tego postu. W tym szkicu owe połączenie jest niemal on top. Na czerwono zaznaczył penthausy. Na żółto wklęsła ściana z apartamentami z widokiem na plażę w Gdyni. Pomiędzy fragmentem czerwonym i żółtym jest wyraźny wykusz z apartamentami z widokiem na morze.

Na tym szkicu więcej uwagi poświęcił niskiej wieży. Wystaje ona bardziej niż w końcowym rezultacie. Wydaje się, że na żółto zaznaczył najbardziej spektakularne apartamenty.

Opis na szkicu: Studium zacenienia [bryły wysokiej wieży]. Wyraźnie widać górną część apartamentów z widokiem na morze. Na czerwono wklęsła ściana (ta najlepiej widoczna od plaży). Zaznaczone na niej trzy wykusze znajdą się na koniec na niskiej wieży. Na tym samym szkicu, ale poniżej powrót do poprzedniej koncepcji. Ołówkiem dorysowane penthausy.

To jest widok od morza. Widać wielką walkę z bryłą. Pojawia się przyszły czterokondygnacyjny cokół, przyszłe podium na którym staną Morskie Wieże.

Pojawia się wyraźna różnica wysokości między wieżami. Na tym szkicu wyraźnie więcej uwagi poświęcił niskiej wieży (na żółto). To co przejdzie do końcowego projektu, to jej „skomplikowanie” ostatnich pięter z wielopoziomowym penthausem. (Opis nieczytelny). Zachęcam do odczytania i umieszczenia go w komentarzach.

▼ Rozbudowa powyższej bryły o modernistyczne detale. Wyraźne umniejszanie wcześniejszych głównych części oraz poszukiwanie wspólnego mianownika między wieżami. Powoli tworzą się poszczególne charakterystyczne piętra i dzisiejsze spektakularne apartamenty. Na niskiej wieży wielki dach w stylu jaki wymyślił Le Corbusier – twórca modernizmu.

▼ Ważna próba usadowienia Morskich Wież na podium. To nie jest łatwe. Kapuścik chce połączyć czysty modernizm wież z gdyńskim modernizmem marynistycznym, czyli cokołem o kształcie wzniesionego dziobu statku.

▼ Widok na wieżę od strony morza. Nie na wieże. Ta druga na chwilę przestała istnieć. Ważniejsze wydaje się być zaplanowanie podium, dla całości.

▼ Ostatecznie Sea Towers będą mieć 250 mieszkań na 36 piętrach. Na tym etapie, trzeba pamiętać o balkonach.

Poniżej cztery ostatnie szkice wstępne. Ostateczne skreślenia i dodatki. Po nich przejdziemy do sekcji 15 szkiców z odnalezioną bryłą i modernistycznymi detalami. Poniżej jedyny podpisany autografem [Andrzej] szkic. Na początku byłem rozczarowany tymi szkicami. Za dużo bałaganu i nie przypominały tego co dobrze znam, ale teraz widzę krok po kroku jak rodzi się światowa katedra modernizmu w umyśle mistrza modernizmu, ucznia Le Corbusiera.

Sea Towers – Bryła odnaleziona (15 szkiców)

Od tego momentu bryła apartamentowca jest już uchwycona „wyciosana” z wyobraźni. O to one: Sea Towers.

Tak sobie Morskie Wieże wyobrażał architekt Andrzej Kapuścik. Białe Sea Towers od frontu na tle granatowego słonecznego nieba wpatrzone w horyzont morza. To jest najbardziej zrozumiały szkic jaki otrzymałem. Powiększony do 4m x 4m wita gości w moim biurze.

Sea Towers od frontu. Na tych dwóch szkicach są już praktycznie wszystkie modernistyczne detale jakie znajdą się na planach i przyszłych zdjęciach. Np: Różnica wysokości wierz, duże, wielopiętrowe okna wysokiej wierzy, wielki dach niskiej wieży z apartamentami na dwie strony, zakrzywiona ściana wysokiej wieży, apartamenty w połączeniu wież, czy marynistyczne podium w ksztaucie dziobu statku.

W tym momencie Sea Towers dostaje podział „klasowy”. Wiedeński architekt wyraźnie odróżnił apartamenty od mieszkań. Apartamenty są ulokowane od połowy wież w górę. A my chcemy każde mieszkanko nazywać w ofercie apartamentem, ale tak nie jest.

Jeszcze trochę bryły. Wyraznie dopieszczanie niskiej wieży. Więcej kreski znajduje się w części, dla penthaousów. Widok od frontu.

Widok od tyłu (od miasta). Czasami wydaje mi się, że ten skan jest odwrócony lustrzanie. Jakby ktoś się pomylił.

Bardzo ważny szkic! Widok na Sea Towers od miasta. Pojawia się odręczny napis „Wiszące wille [nie mogę odczytać, jeśli wiesz, napisz w komentarzu]. Mamy już mieszkania, powyżej apartamenty, a tutaj jest mowa o grupie 10 penthousów. O ile mieszkania na najniższych kondygnacjach to 8 na piętro, to tutaj jedno mieszkanie zajmuje całe piętro. Około 400 metrów kw. Skąd ten pomysł na tak wielkie okna? Piszę o tym w artykule: „Czy Sea Towers to modernizm?

3. Sea Towers – Przekroje (12 szkiców).

Na pierwszym przekroju wież architekt Andrzej Kapuścik narysował drogę Słońca od wschodu nad Zatoką aż do zachodu na Miastem Gdynia. Na trzech kolejnych rysunkach zastanawiał się nad rozmieszczeniem wind. Kolejne szkice do końca to rzuty apartamentów i mieszkań oraz korytarzy klatek i pięter.

My na fejsie.

Dodaj komentarz