La Esquina, Gdynia, Śródmieście, centrum, Nieruchomości.

La Esquina – Moje pierwsze wrażenie.

Loading

La Esquina – Moje pierwsze wrażenie.

La Esquina wygląda bardzo dobrze. Mamy do czynienia z lokalnym deweloperem z bogatym portfolio w Gdyni. Jego budowy są zawsze dopracowane i aspirują do przetrwania próby czasu w przeciwieństwie do deweloperów najazdowych, gdzie bywa już gorzej z tą ponadczasowością modernistycznej architektury.

Nie mam wątpliwości, że znalazłbym tutaj coś dla siebie i też mogę polecić przyjaciołom jak dla siebie. Oczywiście, że nie wszystkie mieszkania. Wymaga konsultacji. Wypatrzyłem sobie kilka. Tak czy owak, polecam zakup nieruchomości w La Esquina.

La Esquina – O deweloperze.

Deweloperem La Esquina jest AB Inwestor z Gdyni. Lokalna firma z bardzo długim stażem i ponadczasowymi budynkami. Budują butikowe nieruchomości o zdecydowanie wyższym standardzie lokalizacyjnym i architektonicznym. Budują prawdziwe apartamentowce rezydencjalne w Gdyni. Należą do Top 3 gdyńskich deweloperów. Polecam.

La Esquina – O cenach mieszkań na rynku pierwotnym.

W przeciwieństwie do apartamentowców budynki rezydencjalne mają podział na trzy strefy mieszkalne. Penthaus’y, apartamenty i mieszkania. La Esquina ma taki wyraźny podział na poziomie dwupoziomowe penthaus’y i apartamenty. Natomiast apartamenty i mieszkania to już kwestia umowna. Im wyżej, tym drożej.

Ile jest wszystkich mieszkań w budynku? 20, w tym 3 penthaus’y.

Jakie metraże mieszkań? Od 51 m2 do 108 m2. Penthaus’y mają tarasy, a apartamenty i mieszkania mają balkony.

Ile jest penthaus’ów? 3, każdy dwupoziomowy z dwoma lub trzema tarasami.

Jakie są ceny deweloperskie? Deweloperskie ceny mieszkań w Gdyni zawsze określam jako „hurtowe”. Płacisz za cierpliwość, ale po dwóch latach czekania masz minimum 25% zysku na wartości nieruchomości.

DataPiętroMetrażzł/m2Cena
2024-045i681 m221 630 zł/m21 758 000 zł
2024-04488 m221 036 zł/m21 852 000 zł
2024-04388 m2B.D.B.D.
2024-04288 m220 035 zł/m21 764 000 zł
2024-04185 m219 573 zł/m21 669 000 zł
Le Esquina – Ceny mieszkań, rynek pierwotny. Zaokrąglono.

Czy jest drogo? Nie. Nie jest drogo jak na Gdynię jak na centrum Gdyni. Cenę do jakości też uważam za dobrze dopasowaną. Jeśli masz już upatrzone mieszkanie w tej nieruchomości – kupuj teraz.

La Esquina – O architekturze.

La Esquina przypadła mi do gustu jak tylko zobaczyłem pierwsze wizualizacje. Chociaż jako modernista wolę najprostsze jego formy. Te najbliżej Le Corbusiera – wynalazcy modernizmu.

Modernizm nie zna ornamentu, ba nawet ornament to zbrodnia. Jak więc architekt może pokazać, udowodnić, że jest modernistą? Proporcją bryły. Nie mylić z symetrią. Modernizm nie ma osi w środku bryły. Można by powiedzieć, znajdź oś. Bryła budynku jest proporcjonalna i lekka jak na kamienicę narożną.

Parter, ten przy ulicy jest ciemny, a bryła mieszkalna biała. Dokładnie tak ma być. Zdarza się pasjonatom modernizmu, że jest odwrotnie – to błąd niewybaczalny. Czyli biała bryła jakby unosi się nad ulicą. Ma to też praktyczne zastosowanie. Powiększa optycznie witryny sklepowe.

Okna na białej elewacji są czarne. Są też te duże przeszklenia. Czy to jeszcze modernizm? Jak najbardziej. Le Corbusier, twórca i papież modernizmu front swojej kamienicy wypełnił samymi oknami. To coś kompletnie przeciwnego do barokowych, renesansowych i każdych innych wcześniejszych stylów. Poniżej zestawienie La Esquina i prywatnej kamienicy Le Corbusiera w Paryżu.

Jak masz czas, zapraszam na 5 minut do kamienicy i penthaus’a Le Corbusiera. Wymyślił dom i wnętrza od nowa. Po francusku, ale dobrze się ogląda. Zobacz, jaki to był przełom. A to było przed wojną.

Podobne? Le Corbusier zaprojektował około 50 nieruchomości. Nazywamy je kanonicznymi. Współcześnie, żyjący architekci posługujący się tym kanonem mogą nazywać się modernistami. Mój werdykt w sprawie architektury La Esquita: Tak, to jest modernizm. I to właśnie ten najbardziej właściwy. Teraz mogę zaprzyjaźnić się z jej architektem.

Kto jest architektem La Esquita? Piotr Rzeszot / Symetria Pracownia Architektoniczna z Sopotu.

La Esquina – O lokalach użytkowych.

Nie ma centrum Gdyni, a konkretnie Gdyni dzielnicy Śródmieście bez licznych lokali użytkowych przy ulicach.

My na fejsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *