Gdynia Kamienna Góra Kasprowicza 25, dom

GDYNIA, DZIELNICA KAMIENNA GÓRA, UL. KASPROWICZA 25 – Najpiękniejszej willi w Gdyni sąsiedzi grożą rozbiórką. Skandal!

Loading

EDIT: Udało się! Willa gotowa do zamieszkania.

KASPROWICZA 25 – Moje krótkie wprowadzenie.

Kasprowicza 25 ma być iście hollywoodzką willą. Pierwszą taką w Gdyni. Pełna modernistyczna architektura z gigantycznymi przeszkleniami jakby od samego Le Corbusiera (XX wieczny wynalazca modernizmu), z okien, których przez cały rok widać polskie morze. U podstawy 25-metrowy basen. Wszystko w dzielnicy miliarderów Kamienna Góra. Niestety od 2012 roku trwa spór pomiędzy bezpośrednim sąsiadem a właścicielem/budowniczym willi. 10 lat później. Jest rok 2022 i końca sporu czy dokończyć, czy wyburzyć dom nie widzę. Postanowiłem zebrać publicznie dostępne informacje, sprostować je i dodać swoją opinię. Ten post piszę chronologicznie. Nazywam nieruchomości, a tę nazwałem Willą 1.

KASPROWICZA 25 – Gdynia choruje na chorobę autoimmunologiczną dlatego walczy z modernizmem.

Gdynia ma aż 21 dzielnic, ale tylko 6 ma zabudowę modernistyczną z definicji wynalazcy modernizmu Le Corbusiera. Im dzielnica jest bliżej morza, tym takich nieruchomości jest więcej. Trzeba wiedzieć, że modernizm wynaleziono we Francji w 1922 roku. Natomiast Gdynia stanie się miastem za cztery lata w 1926. Do tego czasu będzie się tutaj stawiać domy z poprzedniej epoki. Te ze skośnym dachem. Nieliczne skośne daszki w dobrych lokalizacjach są zabytkami przypominającymi rybacki mit wsi. Owi rybacy nie słyszeli o modernizmie, ale ich grunty się sprzedawały i budowali własne domy wg swojej miary. Tacy ówcześni nowobogaccy. W 1926 roku, kiedy wieś Gdynia staje się Miastem Gdynia i wybucha dynamika polskiej emigracji zarobkowej. Z nią i napływem gigantycznej gotówki przychodzi z architektami też ten światowy nowy nurt zwany modernizmem. Skrócę. Do 2005 roku, kiedy zaczęto planowanie 35-piętrowych apartamentowych wież Sea Towers, prawdziwego modernizmu Le Corbusiera nie znajdziesz w Gdyni w mieszkalnictwie. Wiem, co piszę. Zawsze coś ma w sobie bękarta klasycyzmu. Niby bryła jest, ale właściciel kazał dodać klasyczny ornament gzymsu, a ornament jest zbrodnią modernizmu. Willa Kasprowicza 25, o której jest ten post, jest definicją modernizmu. Ponieważ modernizm był we Francji skandalem (zanim Francuzi i cały świat go pokochał) oraz odnośnie do tego postu: teraz i wtedy w 2022 i w 2012 roku Gdynia przechodzi ten sam etap. Od nienawiści do miłości. Prawdziwy modernizm zawsze rodzi się w bólach. I właściwie o tym jest ta cała sprawa. Jest zaskakujące, że tak modernistyczna Gdynia ze swojej natury nie może rozpoznać arcydzieła modernizmu i nowej prawdziwej ikony własnej tożsamości. Jak nazywa się choroba w medycynie, kiedy organizm atakuje zdrowe komórki? Choroby autoimmunologiczne! Te przypadłości bywają bardzo groźne, ponieważ często trudno je zdiagnozować. Wyjaśniam diagnozę. Okres II WŚ przerwał modernizm w Gdyni, ponieważ Adolf był wrogiem modernizmu, ponieważ ten nie nadawał się na bunkry obronne jak jego monumentalna architektura planowanej Germanii. Pół wieku komunizmu przerabiało modernizm na soc modernizm pod bunkry z małymi oknami. Przykład to Pałac Kultury w Warszawie. Pałac to jest wyłącznie wieża strzelnicza z podziemnym korytarzem kolejowym w celu zaopatrywania go w amunicję. Myśleliście, że to jest dar Stalina? Pałac jest obiektem w pełni militarnym tego funkcji. W 1989 my Gdynia powoli zaczynamy od nowa wracać na właściwe myślenie dla miasta z morza i marzeń. Delikatny modernizm jest architekturą dla czasów pokojowych. Zaprzecz mi, jeśli się mylę!

KASPROWICZA 25 – Oglądam bryłę i okolicę mega willi.

2022-12: Zimą z Kamiennej Góry jest widok na morze. Liście nieuporządkowanej samosiejnej zieleni nie zasłaniają naszego morskiego skarbu [widoku] oraz łyse drzewa odsłaniają wszystkie efektowne wille w dzielnicy Gdyni, która bije na głowę podwarszawski Konstancin. Tak, najdroższej dzielnicy w Polsce. Poniżej moje zdjęcia ze spaceru ulicą Kasprowicza i ulicą Sienkiewicza. Wokół willi.

KASPROWICZA 25 – Czy willa na zboczu Kamiennej Góry może się zawalić?

2017-02: Osunięcie się ziemi na nieruchomość poniżej „Willa Zosieńka”. Willa Zosieńka została zbudowana przed 1926 rokiem tj w 1923. Obecnie biznes jako pokoje na wynajem. Własność Jana Liberskiego Uwaga (TVN). Telewizja szuka sensacji i emocji oraz niesprawiedliwości. Nie obwiniam, ale brak wiedzy powoduje, że ten reportaż oraz news/skrót da się obalić natychmiast. W pierwszej kolejności 2-minutowy emocjonalny news/skrót. 2m 41s.

„Bomba na skarpie”. Tytuł z góry chce zmusić odbiorcę do wrogiego nastawienia wobec nowej nieruchomości. Bomba kojarzy się z zamachowcem. Bzdura przekazu, a faktów brak.

„Potężne osuwisko ziemi”. Słowo bomba doprawione słowem potężne. O krok od apokalipsa. Faktycznie poważne osuwisko, ale potężne użyto, aby grzać temat.

„Kolos dwa razy większy niż inne budynki”. Kolos. Gotują ofiarę.

„Samowoli budowlanej”. Nie! Nie mają do tego prawa nazywać tej nieruchomości samowolą. Niezgodności z planem nie są samowolą. Martyna Afryka nie rozumie kiedy pisze scenariusz tego reportażu, aby za chwilę napisać zdanie „Jest niezgodny z planem miejscowym i pozwoleniem na budowę”.

„Ten budynek jest większy niż inne stojące na Kamiennej Górze”. Kiedy padają te słowa narracji reportażu, kamera filmuje dom obok willi. O ludzie! Dom z którym porównywana jest willa powstał zanim Gdynia stała się Miastem Gdynia. To zabytek zabytków z epoki rybackiej wioski. Nie ma nic wspólnego z dzisiejszym budownictwem. Ani technologią ani proporcjami. To jeszcze bardziej pokazuje, że reportaż nie ma nic wspólnego z wiedzą o Gdyni i o tej części Gdyni.

„Jest niezgodny z planem miejscowym i pozwoleniem na budowę”. Patrz powyżej.

„Do tego na działce wycięto sporo roślinności, która wiązała grunt”. To prawda, jedyna prawda w tym reportażu. Wycięto liczne samosiejki, które pojawiły się na tym zboczy w czasach PRL. Obejrzyjcie zdjęcia młodej Gdyni z lat jej budowy. Na tym zboczu nic nie rośnie. Nie bez powodu nazywa się ją Kamienną Górą. Popytajcie właścicieli domów, jak się tutaj buduje. Na kamieniu.

inwestor: „Ziemia osunęła się na innej posesji … niech specjaliści się wypowiedzą”.

heryk Lipiński „ten budynek powinien być rozebrany”.

To jest smowola budowlana. Tak można to nazwać. toczy się postępowanie. Nie było nakazu rozbiórki.

Dla Faktów Maciej Cnota/TVN.

KASPROWICZA 25 – UWAGA! TVN buduje emocjonalną i fałszywą relację na temat wilii.

Kolejny film jest rozwinięciem newsa. Trwa 10 minut. Reportaż: Martyny Aftyka jest zbudowany na emocjach i wypowiedziach sąsiadów jako ekspertów. Sąsiedzi, którzy tracą widok wprost orzekają „rozebrać”. Nie ma wątpoliwości, że

Jan Liberski: Trzęście się, kiedy opowiada, a minęło pół roku.

Nie mogę sobie darować, że miasto robi sobie żarty”

Przeiąknięta skarpa. Tutaj akurat Jan Lipski z rodziną może mieć pretensje do tego co wytoczył wojnę właścicielowi budowanej willi. Jego walka doprowadziła niemal do śmierci tego Pana.

Jan Lipski: To nie jest od jednorazowego deszczu, ale to musiało się lata nasączać” Fakt, zgadzam się. A dokładnie od dnia 2012 kiedy waleczny sąsiad zablokował budowę i dokończenie skarpty.

Sąsiad: Prosze sobie wyobrazić, gdyby ten dom był gotowy i woda w basenie 25-metrowym. I cały dom obłożony kamieniem … Gwarantuję, że tu wszyscy by spłynęli”. Ten człowiek, z uwagi na swoją świętą wojnę „gwarantuje”. A to właśnie jego walka zatrzymała budowę i zabezpieczenie skarpy. Jeśli ktoś by zgninął miałby na swobie krew domowników poniżej.

Szerokość budynku 15 a jest 30. No nie do końca. Budynek ma 15, ale piętro poniżej ziemi nie wlicza się do budynku.

Jan Lipski: Tajemniczy człwowiek wypowiada się, że musi zostać rozebrany i już.

Wg projektu zatępczego okna (-1) zostaną zasypane … I tu się zgodzę. TO NIE MA SENSU. Ale to twój [sąsiad] do tego doprowadzasz właścicila. On je zasypie mega skarpą. Oczywiście będzie to skarpa skośna odprowadzająca wodę i zabezpieczona głębokimi fundamentami oraz nasadzeniem drzew pobierającymi wodę do życia.

Naszym zdaniem ten budynek trzeba natychmiast zburzyć. Na tym koniec. Fanatyzm ten trwa 10 lat. Moim zdaniem, szkoda życia super przedsiębiorcy i jego wyznawców. Moim zdaniem, ten budynek trzeba dokończyć. Jeśli przepis mówi, że ta niecka garażowa wystaje o metr … Nie rozmieszajcie mnie.

2017-08:

2017-02-23: Tego dnia nad Gdynią przeszła ulewa. Spływająca w po działce na której stoi sporna willa podmyła ulicę Henryka Sienkiewicza. Ziemia pod asfaltem spłynęła na poniższą nieruchomość przy ul. Sędzickiego 22. Dziennik Bałtycki

KASPROWICZA 25 – Budowa stanęła i zaczął się spór z sąsiadami.

2010-03: Pierwsze pismo sąsiada.

2013-09: Zacytuję lokalne mediaTrójmiasto: „… opowiada Maciej Bukowski. To także człowiek zawodowego sukcesu: jest założycielem i prezesem spółki Mango Investments, prowadzącej sklep telewizyjny Mango. Prywatnie jest sąsiadem Sulewskiego, mieszka po drugiej stronie ulicy.”

2012-05: Budowę wstrzymano na wniosek PINB w Gdyni (Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdyni). Oprócz przepychanek na drobiazgi zwrócono uwagę na: „Także szerokość zabudowy przekracza wytyczne: nic dziwnego, skoro na jednym z pięter znajduje się m.in. 25-metrowy basen.” 25 metrów! Sąsiedzi nie dają jednak wiary tym zapewnieniom, dlatego sprawę bada więc nie tylko nadzór budowlany, ale również Wojewódzki Sąd Administracyjny.

KASPROWICZA 25 – Co mówią gdynianie?

Przeczytałem wszystkie 105 komentarzy pod postem „Kontrowersyjna budowa na Kamiennej Górze” w portalu Trójmiasto.pl. Mieszkańcy Gdyni czują pismo nosem ponieważ przejawia się wątek: kto komu zasłoni widok na morze. Wybrałem trzy komentarze. cytuję:

„Widok zasłonił, to trzeba donieść:) Jakie to nasze, Polskie. a było kupić działkę, nie żyłować.”

„Bukoś [sąsiad] ma kasę, to i będzie walczył żeby mu widoku nie zasłonili.”

„Zazdrośni sąsiedzi. A nie płaczą że im widok na morze zasłonił???”

KASPROWICZA 25 – Moja refleksja na koniec.

2022-12: Minęło 10 lat od wstrzymania budowy mega willi. Myślę, że sąsiedzi żałują tej walki. Willa i tak powstanie (jak to zwykle bywa), ale przez ten okres okolica tylko traciła na walorach estetycznych. Gdyby nie doszło do tak ciężkiego sportu mega willa już by stała, droga byłaby zrobiona i wszystkie okoliczne wille zyskłyby na wartości takiego niezwykle udanego architektonicznie sąsiada, a tak żyją w niezgodzie i okolicznym nieładzie. Szkoda! Ukończona willa mogła być symbolem gdyńskiej dzielnicy miliarderów. Wszyscy by zyskali.

Działka numer: 252.

Powierzchnia: 1548 m2.

Kierownik Budowy: Krystian Krzosła.

KASPROWICZA 25 – Drobne wyjaśnienie dla pismaków.

Uwaga: Proszę nie mylić omawianej nieruchomości przy ul. Kasprowicza 25 z nieruchomością (też dom jednorodzinny) przy ul. Sienkiewicza 29 w tej samej dzielnicy. W przypadku tej innej przy ul. Sienkiewicza 29, autorzy artykułów posługują się zdjęciami wilii Kasprowicza 25. W postach Sienkiewicza 29 licznie padają słowa „samowola budowlana” co jest niezgodne z prawdą w przypadku willi o której dziś piszę.

KASPROWICZA 25 – Panie Prezydencie Miasta Gdynia.

2021-01: Wydano kolejne pozwolenie na budowę.

Gdynia nie ma odpowiedzialne funkcji głównego architekta miasta. W przestrzeni publicznej pełnię taką funkcję. Jedynym moim zapleczem jest moja publiczna przyjaźń z arcymistrzem modernizmu, architektem naszych Sea Towers. Sporna willa w dzielnicy Kamienna Góra jest pełnym odpowiednikiem naszych Morskich Wież. Pomimo niewielkich niezgodności wstawiam się publicznie za przyśpieszeniem uznania planu budowy bez wątpienia najlepszej architektonicznie i najlepszej położonej willi w Gdyni.

KASPROWICZA 25 – Czy basen 25 metrowy to duży basen?

W reportażu UWAGA! poda wymiar basenu: 25-metrowy. Wkrada się pewna nieścisłość do wyobraźni. Wymiary basenu podaje się jako długość i normy mówią tak:

Ministerstwo Sportu i Turystyki podaje trzy warianty wymiarowe basenów:

50 metrów: Basen olimpijski.

25 metrów: Basen sportowy. 16 lub 12,5 metra szerokości.

16 metrów: Basen szkoleniowo-rekreacyjny.

Przykład długości 25-metrowego basenu to: basen Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy wydziale nawigacji Uniwersytet Morski. Długość maksymalna willi wynosi około 33 metry. Tak więc basen będzie stanowił jej znaczną część podstawy. Oczywiści tor będzie tylko jeden, a nie 6. Takie baseny możemy spotkać na zagranicznych zdjęciach domów hollywoodzkich gwiazd. Technicznie jest stanowi on zagrożenia dla nieruchomości poniżej jednak trudno się oswoić z taką ilością wody mieszkańcom poniżej. Nie dziwne. Baseny w gdyńskich willach to nowość, ale też i powoli dzisiejszy wymóg w przypadku mega willi.

Ale! 25 metrów może też oznaczać obwodu a to już zupełnie co innego. Mowa o niewielkim basenie np: 10 metrów długości i niecałe 3 metry szerokości. Taki willowy standard. Nie ma on wpływu na zbocze skarpy gdzie jest owa nieruchomość. Tak więc nie straszyłbym tym basenem i sam się nie bał będąc mieszkańcem poniżej.

Nie rozbierajcie! Prawo dla człowieka, czy człowiek dla prawa? Ta mega willa w dzielnicy miliarderów Kamienna Góra w Gdyni rodzi się w męczarniach. Po 10 latach od wstrzymania budowy za niewielkie niezgodności z planem widać, że lepiej ją dokończyć. A nadto będzie najlepszą modernistyczną wizytówką tej nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Nasza dzielnica Kamienna Góra to coś więcej niż podwarszawski Konstancin. Naj, najlepsze miejsce w Polsce na zamieszkanie. Jak będę prezydentem Gdyni to wydam w jej spawie ułaskawienie.

KASPROWICZA 25- Kto jest właścicielem i budowniczym mega willi?

Jak podają lokalne mediaTrójmiasto (za zgodą właściciela) właścicielem jest lokalny deweloper i generalny wykonawca: Jarosław Sulewski z żoną. Jarosław Sulewski jest współwłaścicielem firmy budowlanej Megaron i prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej.

My na fejsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *