Gdynia nieruchomości, Działki Leśne, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo, Modernizm Gdyni.

Moja propozycja dla Gdyni dzielnic: Działki Leśne, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie Demptowo oraz Cisowa.

Loading

Widzę wielką przyszłość tych dzielnic.

Najczęstsze słowo o Gdyni w Social Media to „betonoza”. Postanowiłem wyjść naprzeciw z pomocą dla deweloperów i architektów i zaproponować kierunek architektury Gdyni.

Przy czym swoje wizje podzielę na trzy różne typy: dzielnice w pasie nadmorskim, dzielnice w pasie leśnym oraz dzielnice w samym lesie. Inaczej mówiąc: obowiązkowo elewacja biała, obowiązkowo elewacja biała i drewniana mieszana oraz obowiązkowo elewacja drewniana. W tym poście skupię się na pasie leśnym na dzielnicach wymienionych w tytule strony. Co łączy te 6 dzielnic Gdyni? Nie są nad samym morzem, ale są pod samym lasem. Wyjaśniam. Gdynia jest miastem między morzem a lasem. Jest pas najdroższych dzielnic nadmorskich (Śródmieście, Kamienna Góra, Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo), ale jest też pas drugiej linii dzielnic od morza, tych co graniczą z lasem. O ile w pasie dzielnic nadmorskich modernistyczna architektura powinna być tylko biała, to w tej drugiej linii też biała, ale nawet z przewagą elewacji drewnianej przepełnionej zielenią. Dlaczego? Spójrzcie na nazwy tych sześciu dzielnic:

  • Działki Leśne (drzewa)
  • Grabówek (Graby)
  • Leszczynki (Leszcze)
  • Chylonia (brak)
  • Pustki Cisowskie Demptowo (Cisy)
  • Cisowa (Cisy)

I nie jest to wymyślonym przypadkiem. Będę tutaj wrzucał te nieruchomości, które spotykam w Internecie na całym świecie i które widziałbym w tych sześciu dzielnicach. Skomentujcie, czy wam się podoba taki kierunek w modernistycznej architekturze Gdyni.

Działki Leśne.

Bardzo podoba mi się ta prostota, ale przypomina małą komodę obok łóżka w sypialni. Jednak owa modernistyczna prostota z drewnianą elewacją i zielenią powala mnie. I te wielkie balkony z widokiem na morze. Widziałbym go na ul. Pomorskiej. Zgodzisz się?

Stop! Przegapiliście szklany płot. Muszę taki mieć.

Grabówek.

Idealny modernizm z drewnianą elewacją i kwietnikami. I to wieżowiec! Ten postawimy na szczycie ul. Beniowskiego obok akademików. Będzie widoczny z ul. Morskiej. Mieszkańcy będą mieć widok na panoramę miasta i portu i morza. Le Corbusier wymaga od nas, abyśmy oddali na dachu to, co zabraliśmy na ziemi. Będzie mieć wspólny ogród na dachu. I jak, dobry pomysł?

A tego widzę (może mieć 7 pięter) na działce przy Urzędzie Pracy. Tam teraz jest inny projekt, ale się ociąga. Tylko tam.

Leszczynki.

Dzielnica Leszczynki. Znalazłem coś, co by pasowało i kontynuowało pas Działki Leśne, Grabówek, Leszczynki.

Chylonia.

Dzielnica Chylonia ma wielką przyszłość w budowaniu wieżowców, z których widać horyzont morza. Jednak ten byłby najpiękniejszym wieżowcem. Wieżowcem apartamentowcem. Budujemy go przy ul. Wiejskiej? Nie będziesz narzekał/ła „betonoza”? Może być?

Muszę coś wyjaśnić. Kto będzie dbał o zieleń w takich budynkach? Ja! To znaczy moje biuro. Zatrudnimy architekta zieleni wspólnej i doliczymy do rachunku części wspólnych. Oczywiście każdy może sam, wtedy odliczymy od czynszu. Czy, to minus, czy plus – nie wiem. Jest to pewne zobowiązanie.

Pustki Cisowskie Demptowo.

Cisowa.

PS Architekcie: Niech cię ręka Boska broni przed taką elewacją w pierwszej linii brzegowej Gdyni. Pamiętaj: Gdynia ma 4 linie dzielnic od morza. Ta jest druga. Dla trzeciej i czwartej też mam unikalny pomysł.

Taka jest moja propozycja, inspiracja dla architektów pracujących w tych dzielnicach. Jestem Michał Gdyński, autor bloga o nieruchomościach Gdyni. Skomentuj, skomentuj.

My na fejsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *