Archiwum kategorii: ul. Kołłątaja

Ulica Hugo Kołłątaja jest w dzielnicy Grabówek w Gdyni.

5 faktów o ul. Kołłątaja:

  1. Ul. Kołłątaja jest drugą (po ul. Kapitańskiej) pożądaną ulicą na zamieszkanie w dzielnicy Grabówek, ponieważ jest najbliżej dzielnicy Śródmieście.
  2. Ul. Kołłątaja jest równoległą do ul. Morskiej (poniżej) oraz równoległą do ul. Kapitańskiej (powyżej).
  3. Ul. Kołłątaja to przeważnie architektura modernistyczna młodej Gdyni. Głównie kamienice wolnostojące projektowane przez mistrzów modernizmu oraz modernistyczne wille. Ciekawostką są cztery estetyczne domy (3 kondygnacyjne) stylu kaszubskiego (czerwona cegła i skośny dach). W czasach PRL postawiono przy ul. Kołłątaja trzy zgrabne 4-piętrowe bloki.
  4. Ul. Kołłątaja ma perłę modernizmu: budynek parafii „Św. Rodziny”. Nieruchomość zaprojektowana przez mistrza modernizmu Jerzego Müellera (ucznia samego Le Corbusiera), wzniesiona w 1931. W czasach PRL bryła została zastawiona kiczowatymi salkami katechetycznymi.
  5. Ul. Kołłątaja 8 to biurowiec Urzędu Pracy w Gdyni. Nie należy się go obawiać. Budynek jest nowy i ładny. Doskonale wpisuje się w modernistyczną architekturę dzielnicy Grabówek i tej ulicy.

Nowe nieruchomości przy ul. Kołłątaja:

Rynek pierwotny:
(2021/2022) ul. Kołłątaja 6A. 6 pięter i 23 mieszkania. Taras na dachu.

Rynek wtórny:
(2020/2021) ul. Kołłątaja 35. 2 piętra i 10 mieszkań.

Zadaj pytanie mieszkańcom Grabówka.

W dzielnicy Grabówek mieszka 9.000 osób. Co piąty mieszkaniec jest w tej grupie na Facebooku: GRABÓWEK – Mieszkańcy (1.600 osób) →